Gizmorilla's Logo - a gorilla head and title
İllüstrasyon bir robotun elin klavyede yazdığını gösteriyor ve arka planda yatırım tabelası var

ChatGPT: Microsoft yatırım ilan etti – Pro sürümü fahiş fiyattan satılacak

ChatGPT için kazanç sağlama konusundaki çalışmaları hız kesmeden ilerlemeye devam ediyor: Yapay zekanın geliştiricisi OpenAI, yüksek aylık ücretinden dolayı tepkileri üzerine çeken profesyonel bir sürümü deniyor. Ayrıca Microsoft, OpenAI’ye önümüzdeki dönemde yaklaşık birkaç milyar dolar yatırım yapmak istediğini açıklamıştır.

OpenAI’nin kullanıma sunulan ücretsiz sohbet robotu ChatGPT’nin popülerliğinin gittikçe artması, sohbet robotunun erişilebilirliğinin günden güne zayıflamasına neden oldu. Şu anda OpenAI’nin profesyonel sürümüyle tek taşla birden fazla kuş avlama planına dair ekran görüntülerinin ilki gün yüzüne çıktı: Paralı “ChatGPT Professional” ile kullanıcıların ayda bir ödeme yaparak daha yüksek hız ve hizmete öncelikli erişim sağlayabiliyorlar. Ayrıca OpenAI’nin bizzat kendisi de gitgide yükselen ilgiden istifade edebiliyor ancak sanal alemde aylık fiyat konusunda eleştirilerin ardı arkası kesilmiyor. ChatGPT kadar popüler bir diğer yapay zeka temelli uygulama olan Gizmorilla’da aylık ücret yerine çevireceğiniz metinler karşılığında cüzi miktarlar ödeyerek kullanılabiliyor. Ayrıca tek bir ücret karşılığında seçmiş olduğunuz bir metni uygulamaya 3 kere farklı şekillerde yorumlatabilirsiniz. Aynı zamanda Gizmorilla’yı kullanan her kullanıcı aynı hıza ve aynı hizmete sahip olabiliyorlar.

Programı ilk kullananlardan yalnızca birisi olan Twitter kullanıcısı chillzaza, ChatGPT Pro’nun deneme sürümünü edindi. Görsellik açısından son derece hassas ve pürüzsüz çalışan ücretli versiyonun sağladığı avantajları paylaştı. Ayrıca chillzaza attığı tweet’te ChatGPT Pro sürümü için öngörülen aylık 42 dolar tutan ve çok kısa sürede sonuç vermesinin yanı sıra sunucunun aşırı kullanılmasında öncelik verilen erişime ve geliştirilen yeni hizmetlere imkan sağlayacak fiyatı da gösteriyor.

ChatGPT Pro’nun aylık masrafının bazı kişiler için “Otostopçunun Galaksi Rehberi” romana yapılmış akıllıca bir atıf olduğu iddia ediliyor. Ancak ekrandaki görüntü hakkında yapılmış çoğu yorum aylık 42 ABD doları fiyatının fazlasıyla fahiş olduğunun altını çiziyor. Yapay zekaya güven duyanlar bu maliyetin altından kalkabileceklerdir. Lakin gösterilen reaksiyonlara bakılacak olursa, pek çok kullanıcısı ChatGPT’nin ücretsiz sürümünden vazgeçmeyecek gibi görünüyor. OpenAI, ChatGPT Pro ile ilgili olarak doğrudan hiçbir resmi bilgilendirme yapmamıştır. 

ChatGPT: Microsoft yatırım yaparken, Google tepki gösteriyor

Öte yandan Microsoft, OpenAI ile işbirliğini büyüteceğini ve “milyarlarca dolarlık” yatırım devreye sokmak istediklerini açıkladı. Firma, bahsi geçen yazıda bahsedilen on milyar doların gerçek olup olmadığıyla ilgili bir teyitte bulunmadı. Microsoft’un hedeflerinden biri de yapay zekayı ileride tüketim ve iş alanlarında kullanılabilecek ürünlere dönüştürmek. Bunların haricinde, gelecekte geliştiriciler OpenAI çalışmalarına direkt erişim sağlayarak yapay zeka çalışmaları yaratabilecek olan Azure OpenAI Hizmeti de projenin bir öğesi olacak.

Microsoft ve OpenAI arasındaki anlaşmalar Google’da tepkilerin artmasına neden oluyor: New York Times’ın yayınladığı habere bakılırsa, dev arama motoru ChatGPT programı yüzünden “belirgin bir pazar payını” kaybedeceği endişesini taşıyor. Nitekim iki yaratıcı ortak Larry Page ve Sergey Brin, CEO Sundar Pichar başkanlığında pek çok görüşmeye dahil edilmişlerdir.
Sonuç: İlerleyen süreçte Google’a entegre edecekleri kendilerine ait sohbet robotlarının geliştirilmesine ilişkin çalışmalara izin verildi. Böylece potansiyel pazar payındaki kayıplara karşı önlem alınırken, Google’ın kendi arama algoritması ise çok güçlü olacak.