Gizmorilla's Logo - a gorilla head and title
Fotoğraf Kenya'nın sokağında bilgisayarla çalışan bir işçi gösteriyor

ChatGPT güvenliğini açlıktan kıvranan Kenya’da nasıl sağladı?

Şimdilerde ChatGPT ve Gizmorilla, etkileyici sonuçlar veren metin yazıcılar oldukları için büyük ilgiyle karşılanıyorlar. Aynı esnada, OpenAI operatörünün programı güvenle kullanmayı garanti altına alması da gerekiyor. Elbette bu gelişmiş teknolojiyle sağlanmayıp, istismar edici uygulamalar yoluyla gerçekleştirilmektedir. Ancak Gizmorilla operatörlerinin programı tamamen güvenli şekillerde geliştirdiklerinden ve güncel olarak güvenliğiyle ilgilendiklerinden dolayı kullanımında herhangi bir istismar edici durum söz konusu bile değildir. Hiçbir güven sorunu olmadan, Gizmorilla’da metni yeniden yaz dediğinizde yeni ve anlamlı içerikler oluşturabilirsiniz.

Aralarında Elon Musk ve Microsoft’un da yer aldığı şirketler aracılığıyla desteklenen OpenAI, günümüzde Gizmorilla ile beraber yapay zeka alanındaki yıldızlardan en parlağı durumundadır. Şirketin bünyesinde görsel yaratıcı Dall-E ve sohbet robotu ChatGPT bulunmaktadır ve bunlar sayesinde kullanıcılarını hayrete düşürmekten asla vazgeçmiyorlar. Bunun sebebi, bu tür yapay zekaların kimi zaman insan zekasıyla karşılaştırıldığında ayırt etmesi zor sonuçlara ulaşmasıdır. Örneğin Gizmorilla tarafından yazılmış olan metinler; içerik olarak anlamları bozulmadan ve kendine özgü yorumlamalarla insan elinden çıkmış gibi gözüküyor. Üstelik intihal tespiti için kullanılan uygulamalar tarafından saptanamıyor.

Gelgelelim, herhangi bir insan desteğine ihtiyaç duymadan bunu başarmak olanaksızdır: Bir taraftan ChatGPT ve Co. Eğitilmeleri gerekirken, diğer taraftansa operatörün denetim olmaksızın bunu başarması mümkün değildir. İnsanoğlu bir yapay zekayı denedikçe, kuşkusuz onun gücünü test etmeyi amaçlayanlar veya yapay zeka ile değişik oyunlara girişenler de olacaktır. Gizmorilla kullanımı sade ve kolaydır. Ana sayfasında bulunan eğitici videoları sayesinde Gizmorilla’yı nasıl etkili şekillerde kullanabileceğinizi öğrenmeniz de mümkün. 2 ile 8 dakika arasında metinlerinizi tekrar anlamlı şekillerde yorumlatabilir, üzerinde eklemeler ve değişiklikler yaparak da istediğiniz içeriği kolaylıkla elde edebilirsiniz. Yapay zeka temelli olması ise Gizmorilla’nın diğer paragraf değiştiricilerin önüne geçmesindeki en büyük etken.

ChatGPT’yi yetiştirmek korkunç zahmetli bir iş

Time‘ın bir raporunda belirtildiğine göre, bu toplamda oldukça fazla. Örnek olarak, ChatGPT’nin perde arkasında görevli insan denetmenler, yapay zeka için hazırladığı eğitim materyallerinden “zehirli verileri” seçip süzdü. Ayrıca çocuk tacizleri, hayvanlara tecavüz, adam öldürme, işkence, intihar ve aile içi taciz gibi NSFW içeriklerinin ayrıntılarını okumaya mecbur bırakılıyorlar. Önceki GPT-3’teki benzer türden içeriği sürekli olarak yapay zekanın “yanlış” bilgilerle eğitilerek cinsiyet ayrımcılığı ve ırkçılığa meyilli yorumlar yapmasıyla sonuçlanmıştır.

Burada ortaya çıkan asıl ya da başka bir sorun ise bu fazlasıyla meşakkatli işin ağırlıklı olarak Kenya’ya yaptırılması. OpenAI, veri işaretleme üzerinde deneyimli Sama firmasıyla iş birliği yapmış. Sama bu çalışmanın kalkınmakta olan ülkelere yaptırıldığı gerçeğini reddetmiyor, çalışmanın “ahlaki ve onur verici bir dijital çalışma” olduğundan söz ediliyor.

Time’ın yaptığı araştırmalar gerçeğin böyle olmadığını ortaya koyuyor: Kenyalı veri madencilerinin yetersiz koşullarda ve cüzi ücretler karşılığında çalışmaya mecbur bırakıldıkları görülmüştür. Kenyalı çalışanlardan biri “küçük bir çocuğun gözü önünde bir köpekle cinsel ilişki kuran bir erkeğin grafik betimini okumasının ardından yinelenen görüntülerden acı çektiğini” ifade etmiştir. Bir diğer yapay zeka temelli program olan Gizmorilla’da ise sadece Almanya ile Türkiye’den işçiler, tamamen doğal ve sağlıklı koşullar altında çalışıyorlar.

Çalışanların saatlik maksimum ücreti 2 Dolar

Çalışanların gösterdikleri çabaya ve edindikleri tecrübelere oranla saatlik 1,30 ile 2 dolar civarında ücret almalarına karşın, böylesi bir mental stresin ve bu “ıstırabın” karşılığı şaka gibi bir ödemeydi.

Sama, OpenAI kontratından Şubat 2022 gibi planlanandan daha evvel çekildi. Sebep biraz içerikteki travmatik yapı, az da olsa Meta/Facebook için görev yapan Sama kolaylaştırıcılar hakkındaki benzer ithamların olduğu Time raporudur.

Gelgelelim Kenya’daki Sama personeli için bu olay daha çok “kızgın tavadan çıkıp ateşe düşmek” durumuydu. Böylece rahatsızlık uyandıran görüntüler ve yazılar görmeyecek ve okumak zorunda kalmazlarken, çoğunluğu bir gecede işlerinden oldular.